Obchody Święta Nyepi na Bali

NYEPI 2021

Co to jest Nyepi?
Nyepi jest najważniejszym i najświętszym świętem hinduskim na Bali i ogólnie świętem państwowym w pozostałej części Indonezji, które oznacza przełom Nowego Roku w kalendarzu Caka (jednym z kalendarzy, które obowiązują na Bali). Nyepi to cichy dzień, który przypada na 24 godziny w marcu każdego roku.  Jest to dzień całkowitego wyciszenia zarezerwowany na kontemplację samego siebie. Wszystko, co może kolidować z tym celem, podlega ograniczeniom. W tym roku (2021) Nyepi przypada na 14 marca.
Nyepi oczekuje dnia absolutnej ciszy, w oparciu o cztery przykazania Catur Brata:
1. Amati Geni: Nie zapalanie świateł oraz nie rozpalanie ognisk, ognia a także zachowanie postu.
2. Amati Karya: Żadna forma aktywności fizycznej, z wyjątkiem zajęć poświęconych duchowemu oczyszczeniu i odnowie.
3. Amati Lelunganan: Bez ruchu i podróżowania.
4. Amati Lelanguan: Zakazuje się hucznych zabaw, rekreacji i jakichkolwiek uciech.

Co się dzieje podczas Nyepi?
Hotele są proszone o zasłanianie okien, wszystkie sklepy są zamknięte! Żadne światło ani świece nie będą zapalane w żadnym balijskim domu, żadnych samochodów na drodze, żadnych motocykli, żadnych ludzi. To naprawdę wyjątkowe przeżycie, nie tylko dla Balijczyków, ale także dla wszystkich gości i turystów, którzy są na Bali podczas Dnia Nyepi. Jeśli jesteś na Bali podczas Nyepi, musisz się upewnić, że nie planujesz żadnych podróży ani zajęć poza domem.
Pomimo trudności jakie możemy spotkać podczas tych kilku dni to warto wtedy być na wyspie. To wydarzenie jakiego nie doświadczymy nigdzie indziej, unikalne zjawisko w którym można wziąc udział. Balijczycy bardzo się cieszą, kiedy widzą wyrazy zainteresowanie ich świętem, celebracjią i wszystkim co towarzyszy ich życiu religijnemu. 
Nyepi Parade.
Wieczorem przed dniem Nyepi Balijczycy niosą duże Ogoh Ogoh ulicami Bali. Już małe dzieci idą za przykładem swoich ojców. Posągi mają do 25 stóp wysokości i mogą być bardzo ciężkie. Przy pomocy bambusowej siatki duża grupa mężczyzn nosi ogoh ogoh, a za nimi balijscy muzycy gamelańscy.
Szczęśliwego dnia Nyepi z Bali. ⁠
Nyepi to dzień całkowitej ciszy, bez elektroniki, bez wychodzenia z domu, ani jednej osoby na ulicy. Ta balijska tradycja jest dla nas wszystkich, abyśmy każdego roku rozpoczynali nowy rozdział w ciszy, mając tylko w nadziei, że wyjdziemy z dnia z czystym umysłem i oświeceniem. 🌏 🙏⁠

Please note, comments must be approved before they are published